W piątek 4 września 2015 roku w godzinach porannych w Łańcucie odbyło się publiczne czytanie Lalki B. Prusa. Czytanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną do współpracy z 2 LO w Łańcucie.

W ogólnopolski czytaniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, dyrektorzy, pracownicy szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie miasta i w regionie. Nie zabrakło również takich osobistości jak poseł na SEJM RP – Kazimierz Gołojuch, Burmistrz Miasta Łańcuta – Stanisław Gwizdak, Starosta Łańcucki – Adam Krzysztoń oraz Ksiądz Prałat Tadeusz Kocur.

Husowski teatr był reprezentowany przez panie Iwonę Nosek oraz Patrycję Bar. Należy przy tej okazji nadmienić, że teatr „Trema” z Husowa jest jednym w niewielu jeśli nie jedynym teatrem amatorskim w naszym regionie.

Mimo niesprzyjającej aury „Lalka” znalazła słuchaczy i kolejne godziny spędzone na czytaniu adaptacji literackiego dzieła mijały w miłej atmosferze. Można było posilić się kawą i rogalikiem na „Śniadaniu u Wokulskiego” oraz oglądnąć wybrane fragmenty książki zainscenizowane przez uczniów z 2 LO. Pobliskie stoisko zachęcało do „przygarnięcia” zapomnianych książek, zaś Ci, którzy przyszli z egzemplarzem „Lalki”, mogli otrzymać pamiątkową pieczęć, którą prezydent przyznał dla pierwszego tysiąca instytucji zgłaszających swój udział w akcji.

Według przeprowadzanych sondaży ponad 60% Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. Dlatego też tego rodzaju publiczne czytanie największych dzieł literackich ma na celu zachęcenie rodaków do częstszego sięgania po lekturę. Osoby, które czytają, według badań mniej się boją, rzadziej stosują przemoc w rozwiązywaniu konfliktów, są bardziej świadome i po prostu szczęśliwsze.

Karolina Całka, II LO w Łańcucie

 

tekst został opracowany na podstawie artykułu z portalu Łańcut gada, który można odnaleźć pod tym linkiem

 

„Trema” podczas publicznego czytania „Lalki”