W najbliższą niedzielę wybory. Niezwykle ważne jest, aby znając już kandydatów na których chcemy oddać swój głos, oddać go zgodnie z zasadami głosowania. Sprawdź na ilu kandydatów i jak możesz głosować.

Wybory samorządowe, to jedne z bardziej skomplikowanych wyborów. Zarówno dla wyborcy jak i dla członków komisji wyborczych. Dostajemy cztery karty a na nich dziesiątki nazwisk, z których trzeba wybrać te właściwe.

Przychodząc do lokalu wyborczego 21 listopada pamiętajmy o zabraniu dowodu tożsamości ze zdjęciem. Dostaniemy tam cztery karty: różowa – wójt lub burmistrz, biała – rada gminy, żółta – rada powiatu, niebieskie – sejmik wojewódzki. Bez względu na którego kandydata chcemy głosować należy pamiętać aby w kratce na karcie głosowania postawić znak „x” a nie jakikolwiek inny, np. „v”. Punkt przecięcia dwóch kresek tworzący znak „x” musi znaleźć się w obrębie kratki obok nazwiska kandydata. Jeśli się pomylimy drugiej karty nie dostaniemy. Pozostałe dopiski i komentarze poza kratkami nie mają żadnego znaczenia. Instrukcje jak głosować będą również na kartach, w lokalu oraz członkowie komisji mogą służyć takimi wskazówkami.

Głosowanie na wójta gminy jest najprostsze. Swój głos można oddać tylko na jednego kandydata. W kratce po lewej stronie jego nazwiska należy postawić znak „X”. W przypadku kilku „krzyżyków” lub jego braku głos jest nieważny. Jeśli któryś z kandydatów otrzyma więcej niż połowę głosów to przechodzi już w pierwszej turze. Jeśli się tak nie stanie, co jest bardzo prawdopodobne, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów, w której będziemy głosować zupełnie podobnie, tylko że wybór będziemy mieć między dwoma kandydatami, którzy w pierwszej turze otrzymali największą liczę głosów. W drugiej turze wygrywa ten, który otrzyma więcej głosów. Bezpośrednie wybory wójtów i burmistrzów odbywają się po raz trzeci.

Do rady gminy wybrani zostają ci kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów. W gminach do 20 tys. mieszkańców – w naszym powiecie to miasto Łańcut oraz gminy Białobrzegi, Czarna, Markowa, Rakszawa i Żołynia – swój głos oddajemy maksymalnie na tylu kandydatów ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu. Przykładowo jeśli w danym okręgu wybieranych jest czterech radnych do rady gminy to wyborca może postawić znak „x” przy czterech, trzech, dwóch lub jednym kandydacie z różnych list. Jeśli wrzucimy do urny pustą kartę głos jest nieważny.

Do rady powiatu głosujemy podobnie jak do rady gminy powyżej 20 tys. mieszkańców. Swój głos oddajemy na wybraną listę. W zależności od tego, ile osób na nią zagłosuje, tylu proporcjonalnie kandydatów z tej listy zostanie radnymi. Swój głos możemy oddać w takim przypadku tylko na jednego kandydata. Popieramy wtedy określoną listę, ale tym samym wskazujemy osobę, która ma pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Głosując na kilku kandydatów z różnych list nasz głos staje się nieważny. Jeśli natomiast zagłosujemy na kilku kandydatów ale z tej samej listy, to głos zostaje przyznany osobie znajdującej się najwyżej na liście.

Podobnie jest z wyborami do sejmiku wojewódzkiego. Głosujemy na wybraną listę. Stawiamy znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata wskazując tym samym jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Nie stawiając krzyżyka w ogóle lub stawiając przy kilku nazwiskach z różnych list nasz głos jest nieważny. Głosując na kilku kandydatów z tej samej listy nasz głos jest ważny, ale komisja uznaje wówczas, że przyznaje się go temu kandydatowi, który znajduje się na liście najwyżej.

Naprawdę warto się przyłożyć do tego, aby nasz głos nie został zmarnowany. Przy takiej liczbie kandydatów każdy jeden ważnie oddany głos może być decydujący.

Sprawdź jak głosować