W Husowskim kościele w niedzielę 2 stycznia odbył się uroczysty Noworoczny Koncert Kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej z Husowa. Gościnnie wystąpił również Męski Chór Kameralny z Markowej. Obydwa zespoły prowadzi pan Zdzisław Magoń.

Koncert odbył się po mszy św. popołudniowej. W malowniczej scenerii kościoła przystrojonego w kolorowe choinki publiczność wysłuchała prawie półtoragodzinnego koncertu. Orkiestra wykonywała kolędy, które trzy lata temu znalazły się na nagranej wtedy specjalnie pierwszej płycie z kolędami. W repertuarze nie zabrakło takich tradycyjnych kolęd jak Wśród nocnej ciszy, W żłobie leży czy Bóg się rodzi. Niektóre z nich śpiewali soliści – Jan Kilian i Marzena Płaza. Niespodzianką była jedna z kolęd którą bez wcześniejszego przygotowania wraz z orkiestrą zaśpiewał ks. proboszcz Stanisław Tokarz. W koncercie zaprezentowali się również uczniowie szkółki prowadzonej przy orkiestrze. Bloki muzyczne przerywane były wierszami o tematyce świątecznej.

Chór z Markowej wykonał kilka kolęd, których opracowania zostały odnalezione z zbiorach Archiwum Diecezjalnego. Przygotowanie zapomnianych i nieznanych już kolęd to specjalne starania zespołu i dyrygenta, aby je przypomnieć i pokazać bogactwo naszego dziedzictwa kulturowego w tym zakresie. Jednym z bardziej zapadającym w pamięci utworem było „Puer natus”. Kolędy te można znaleźć na wydanej przez zespół płycie, która do nabycia jest u prezesa chóru lub w CKGM.

Tekst: Mirosław Mac

Foto: Marek Ambicki

Koncert kolęd na początek roku