„Wilczym Tropem”– jest projektem biegowo-edukacyjnym ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku, w projekcie biegło ok. 20 tyś uczestników w całej Polsce. Głównym celem biegu nie jest jednak wygrana czy wysoka lokata w rankingu. Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych oraz propagowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

 

Żołnierze Wyklęci. Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Cała impreza rozpoczęła się o godzinie 12.00. Rozpoczęła się poinformowaniem uczestników o regulaminie oraz kolejności poszczególnych biegów. Następnie został odśpiewany hymn. Po częściach oficjalnych został rozpoczęty bieg – najpierw na 1963 m a 5 minut później na 7 km.

Uczestnicy z Husowa wzięli udział w biegu, który zorganizowany został przez Przemyski Klub Biegacza. Każdy z uczestników otrzymał pakiet w postaci m.in. koszulki z nadrukiem wizerunków żołnierzy oraz medal po wbiegnięciu na metę. Teren biegu był stosunkowo łatwy aczkolwiek mógł sprawić niektórym uczestnikom problemy poprzez np. podbiegi pod niewielkie wzniesienia.

Marcin Kuźniar, zawodnik LKS Pogórze Husów zajął 3 miejsce w kategorii Open 7km z czasem 0:27:47:1. Trasa 7 km została zmieniona, gdyż początkowo miało to być 15 km. Odcinek krótszy miał długość 1963 metrów ponieważ w 1963 roku został zastrzelony ostatni z Niezłomnych.

tekst: Łukasz Zając

Zdjęcia: Piotr Jemioło, Przemyski Klub Biegacza

Sukces husowianina w biegu „Wilczym Tropem” w Przemyślu