„Zapomniany diabeł” to tytuł spektaklu, którego premiera odbyła się w niedzielę 27 lutego w Husowie. Z tekstem czeskiego autora Jana Drdy zmierzyła się Amatorska Grupa Teatralna TREMA. Efekt pracy aktorów publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami i salwami śmiechu.

„W ciągu swojej 10-letniej działalności w naszym teatrze graliśmy głównie XIX wieczne sztuki kostiumowe. Przygotowując się do tegorocznego sezonu pragnęliśmy zmienić nieco nasz repertuar” – mówi Iwona Nosek, która z teatrem związana jest od samego początku. Inspiracją okazało się kazanie proboszcza, który wspominał o jednej ze sztuk Jana Drdy. „Po przeanalizowaniu twórczości tego pisarza wybór padł na sztukę Zapomniany Diabeł” – wspomina Halina Choma, reżyser spektaklu i opiekun zespołu. „Trudnością okazało się zdobycie tekstu, jednak w Internecie znaleźliśmy kilka teatrów, które wystawiły tę sztukę i nas wsparły” – dodaje. Pomoc dotarła od Teatru Stacja Bukownica oraz z Bodzentyna, gdzie sztukę przedstawiał Teatr Amatorski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Reżyser ks. Marek Blady wsparł husowskich artystów kilkoma wskazówkami, a grupa aktorów przyjechała na premierowe przedstawienie.

Jak mówił ks. Marek – „możemy śmiać się z diabła, bo jest z nami Chrystus”. A sztuka właśnie diabelskim sztuczkom poświęca większość czasu. Ze wsi Długie Kabaty od wielu lat do piekła nie przyszła żadna dusza, więc diabły uknuły spisek i wysłały tam swojego emisariusza w przebraniu. Jego zadaniem była zmiana istniejącej sytuacji. Tak w telegraficznym skrócie można przybliżyć główny wątek. Jednak jak to zwykle bywa, po wielu zabawnych perypetiach na końcu zwycięża dobro. „Zapomniany diabeł” to sztuka przedstawiająca różne sytuacje, zarówno realne jak i z pogranicza baśni i fantazji. Wszystko jest tam możliwe, nawet diabeł może się nawrócić.

Sztuka trwa dwie i pół godziny. Składa się z ośmiu aktów i po każdym z nich następuje zmiana scenografii. Publiczność wędruje z piekielnych czeluści, przez opuszczoną chatę, plebanię aż pod kuźnię. Scenografię, rewizyty oraz stroje zespół przygotował samodzielnie we własnym zakresie. Na scenie występuje trzynastu aktorów: Marcin Bembenik, Joanna Lęcznar, Mirosław Mac, Łukasz Szal, Marcin Kuźniar, Katarzyna Pelc, Jacek Kołcz, Patrycja Nosek, Anna Choma, Marcin Jakielaszek, Iwona Nosek, Rafał Naróg, Łukasz Zając.

„Zapomniany diabeł” jest ósmą sztuką przygotowaną przez Amatorską Grupę Teatralną TREMA z Husowa. Grupa powstała w 2000 roku z inicjatywy Doroty Ambickiej oraz Iwony Nosek i działa ona przy Ośrodku Kultury w Husowie. W swoim dorobku ma kilka sztuk teatralnych wystawianych na scenie miejscowej a także w Markowej, Albigowej, Wysokiej i Łańcucie. Przez te kilka lat w różnych sztukach na scenie wystąpiło kilkudziesięciu aktorów amatorów. Reżyserem pierwszej sztuki była Dorota Ambicka a następnych Halina Choma i Iwona Nosek. Od 2007 roku dzięki uporowi i determinacji aktorów  amatorów przystosowana została dla potrzeb teatru sala dawnego kina.

21 marca 2010 roku Grupa świętowała 10 lat pracy artystycznej. W uroczystym jubileuszu uczestniczyła większość aktorów, którzy przez lata tworzyli zespół. Do tej pory wystawiono 8 sztuk:

Rok 2000-  „Miłość i próżność”        Ksawerego Godebskiego

Rok 2002-  „Krewniaki” Michała Bałuckiego

Rok 2003-  „Ciotunia”  Aleksandra Fredry

Rok 2005-  „Mąż od biedy” Michała Bałuckiego

Rok 2007-  „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Rok 2009-   “Consilium Facultatis” Jana Aleksandra Fredry

Rok 2010-  „Marcowy kawaler” Józefa Blizińskiego

Rok 2011 – „Zapomniany diabeł” Jana Drdy

Mirek Mac

fot. Marek Ambicki


Premiera spektaklu „Zapomniany diabeł”
Tagi: