Od 26-28 października w Łańcucie odbyły się obchody połączone z 3 dniowym biwakiem dla harcerzy. Uroczystości upamiętniały 100 lat harcerstwa na ziemiach łańcuckich. Na tak ważnym wydarzeniu także znaleźli się harcerze z naszej miejscowości ze Szczepu „Silva” z Husowa. Reprezentacja składająca się z 23 osób, uczestniczyła w licznych  imprezach zaplanowanych na ten czas.

W piątek odbyło się „SPOTKANIE Z HARCERSKĄ PIOSENKĄ”. Na sobotę została zaplanowana gra miejska „ZOSTAŃ HARCERZEM STULECIA”, po grze nastąpiło otwarcie wystawy w Bibliotece Miejskiej pod tytułem „100 LAT ŁAŃCUCKIEGO HARCERSTWA”, która przedstawia życie harcerzy na przestrzeni stu lat istnienia na tej ziemi. Znajdują się tam również pamiątki należącego do drużyn z Husowa, te z dawnych jak i obecnych lat  (wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 19 listopada w godzinach otwarcia biblioteki). A wieczorem przyszedł czas na harcerski kominek i „ZLOT POKOLEŃ”, który odbył się przy ogniu świec. Na niedzielę została zaplanowana Msza Święta w Kościele farnym w Łańcucie w intencji łańcuckiego harcerstwa, a po niej uroczysty przemarsz i odsłonięcie tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Napis na tablicy przepięknie brzmi:

 

„W STULECIE HARCERSTWA NA ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ, WIERNI HARCERSKIM IDEAŁOM, UPAMIĘTNIAJĄC DOROBEK WIELU HARCERSKICH POKOLEŃ, DZIĘKUJĄC BOGU ZA OPIEKĘ, POWIERZAMY SIĘ PATRONOWI ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ ŚW. MICHAŁOWI ARCHANIOŁOWI”.

 

Pomimo niełaskawej pogody całość obchodów można zaliczyć do udanych, dzieciaki wróciły do domów zadowolone z tego, że mogły uczestniczyć w tak dostojnej uroczystości dla harcerstwa łańcuckiego, a tym samym dla naszego regionu.

Skład reprezentanci szczepu „Silva”: druhny i druhowie Paulina Hawro, Klaudia Słonina, Bartosz Podolec, Jagoda Słupek, Natalia Drewniak, Zuzanna Harmuszkiewicz, Kinga Kuśtrowska, Maria Wojciechowska, Emilia Leniar, Karol Preis, Joanna Barycka, Martyna Nycz, Patrycja Bar, Łukasz Zając, Paweł Mac, Rafał Naróg, pwd Agnieszka Barycka, phm Monika Barycka, pwd Mateusz Krupiński, pwd Magdalena Mac, pwd Mirosław Mac, pwd Marcin Kuźniar, hm Marek Ożóg

 

 

autor: phm Monika Barycka

zdjęcia: Komenda Hufca Łańcut,  szczep „Silva”

100-LECIE HARCERSTWA NA ZIEMI ŁAŃCUCKIEJ