Jak co roku, 30 listopada w Husowie miał miejsce Odpust Parafialny. Jest to drugi odpust w ciągu roku liturgicznego. 30 listopada obchodzimy wspomnienie św. Andrzeja Apostoła. Był męczennikiem, bratem św. Piotra Apostoła. Mszę świętą celebrował ks. Stanisław Boratyn, proboszcz parafii Lutoryż. Uroczystość ubogaciła Orskiestra Dęta wraz z Kwintetem dętym.

 

Św. Andrzej był jednym z najbliższych uczniów Jezusa. Poniósł śmierć męczeńską w Patras w Grecji 30 listopada ok. 65 roku. Pochodził z Betsaidy Galilejskiej i był rybakiem. Został powołany razem ze swoim bratem, Szymonem Piotrem. Dzisiaj czci się go m.in. jako patrona małżeństw, rybaków, rycerzy i żeglarzy. Św. Andrzej miał zostać zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”, dlatego krzyż w tej postaci zwykło się nazywać „krzyżem św. Andrzeja”. Relikwie św. Andrzeja w 356 r. przywieziono z Patras do Konstantynopola. Tam zostały umieszczone w kościele Apostołów. Po zajęciu Konstantynopola w roku 1202 krzyżowcy przenieśli relikwie do Amalfi, w pobliżu Neapolu. Z polecenia Papieża Piusa II głowa św. Andrzeja trafiła do Rzymu. Umieszczono ją w Bazylice św. Piotra. Była tam do 25 września 1964 r., kiedy to papież Paweł VI w duchu ekumenizmu polecił zwrócić relikwię głowy św. Andrzeja kościołowi w Patras.

Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła wystawiono w roku 357 w Konstantynopolu. W Polsce ku jego czci wystawiono 121 kościołów i kaplic. Najstarszy z nich znajduje się w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Powstał w stylu romańskim. W ikonografii św. Andrzej Apostoł przedstawiany jest jako starszy mężczyzna o gęstych, siwych włosach i krótkiej brodzie. Czasami ukazywany jako rybak w krótkiej tunice. Formę krzyża św. Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych

 Źródło: nasz dziennik.pl

 

Mszę świętą celebrował oraz wygłaszał homilię ks. Stanisław Boratyn, proboszcz parafii Lutoryż posiadający korzenie Husowskie, o czym często wspominał w homilii jednocześnie nawiązując do postaci św. Andrzeja Apostoła.

Mszę świętą ubogaciła Orkiestra Dęta pod dyrygenturą kapelmistrza Pana Zdzisława Magonia oraz Kwintet instrumentów dętych.

Autor: Admin

zdjęcia: Paweł Mac

Odpust Parafialny w Husowie