W ubiegłą niedzielę tj. 6 września odbyło się ogólnokrajowe referendum. Głosujący odpowiedzieli w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie w wątpliwości na korzyść podatnika.
Co właściwie oznaczały poszczególne pytania i ich odpowiedzi?
Sprawa 1 czyli JOW(jednomandatowe okręgi wyborcze):
Udzielenie odpowiedzi pozytywnej „TAK” oznaczało zgodę, zaś udzielenie odpowiedzi negatywnej „NIE” oznaczało brak zgody na wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Zdaniem części konstytucjonalistów wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i pytanie referendalne w tej sprawie było sprzeczne z ustawą zasadniczą
Sprawa 2 –Finansowanie partii politycznych:
Udzielenie odpowiedzi pozytywnej „TAK” oznaczało zgodę, zaś udzielenie odpowiedzi negatywnej „NIE” oznaczało brak zgody na utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa.
Pytanie było sformułowane w sposób nieprecyzyjny. W przypadku wiążącej odpowiedzi przeczącej wykonaniem woli Narodu mogłaby być nawet minimalna zmiana w sposobie finansowania, co nie miałoby szczególnego znaczenia dla państwa. Zdaniem dr. hab. Ryszarda Piotrowskiego zadanie tego pytania stanowiło ingerencję w toczące się postępowanie ustawodawcze.
Sprawa 3 – Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika:
Udzielenie odpowiedzi pozytywnej „TAK” oznaczało zgodę, zaś udzielenie odpowiedzi negatywnej „NIE” oznaczało brak zgody na bezpośrednie wpisanie do ustawy Ordynacja podatkowa zasady, zgodnie z którą w przypadku istnienia wątpliwości prawnych organ zobowiązany jest wątpliwości te rozstrzygać na korzyść podatnika.
Zasada rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika nie jest wyartykułowana wprost w przepisach, lecz pojawia się w orzecznictwie.
10 lipca 2015 Sejm przyjął nowelizację ordynacji podatkowej, zawierającą zasadę, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, rozstrzyga się na korzyść podatnika. 5 sierpnia Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zawierającą tę zasadę.
Zapowiedziane zostało przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego po I turze wyborów prezydenckich (w której uzyskał słabszy wynik niż Andrzej Duda). 13 maja skierował on projekt postanowienia o zarządzeniu referendum do Senatu, który zaakceptował je 21 maja[5][6]. 17 czerwca Prezydent podpisał projekt postanowienia zatwierdzonego przez Senat[7], zaś 19 czerwca zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw. 3 sierpnia 2015 Prezydent wydał postanowienie zmieniające wcześniejsze postanowienie. Koszt przeprowadzenia referendum został oszacowany na 83 mln zł.
Frekwencja w referendum wyniosła 7,8%. Ponieważ była niższa niż wymagany próg 50% uprawnionych, zgodnie z art. 125 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej referendum nie było wiążące.
źródło: wikipedia.org
Wyniki i frekwencja w poszczególnych lokalach wyborczych w Gminie Markowa:
Wyniki w Husowie:
Sprawa 1 czyli JOW(jednomandatowe okręgi wyborcze):