Orkiestra Dęta z Husowa zakończyła swoje zgrupowanie na Ukrainie. Od środy 6 stycznia do niedzieli 10 stycznia muzycy zwiedzali, ćwiczyli oraz koncertowali we Lwowie i okolicach. Tak rozpoczął się rok jubileuszu 30-lecia działalności artystycznej zespołu i 10-lecia pod dyrygenturą Zdzisława Magonia.

Wyjazdy Orkiestry to zwykle wydarzenia obejmujące trzy sfery. Pierwsze i najważniejsze są koncerty. Tym razem odbyły się dwa. Najpierw na specjalnej audiencji u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego w Pałacu Biskupim we Lwowie. Podczas koncertu Jego Ekscelencja wraz ze współpracownikami i gośćmi wysłuchał najpiękniejszych polskich kolęd. Prezesi Andrzej Leniar i Andrzej Podolec wręczając prezent imieninowy zaprosili arcybiskupa do Husowa na uroczystości jubileuszowe w czerwcu. Zaproszenie w imieniu całej parafii potwierdził duszpasterz orkiestry, ks. proboszcz Tadeusz Urban, który zwrócił się do księdza arcybiskupa z prośbą o wprowadzenie do parafii Husów relikwii świętego Jana Pawła II. Drugi koncert odbył się w Bazylice Metropolitalnej p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Najpierw orkiestra uświetniła niedzielną mszę świętą, odprawianą tam o godzinie 13 w języku polskim, której przewodniczył ks. Tadeusz Urban. Następnie w koncercie dla parafian i turystów orkiestra zagrała swoje najciekawsze utwory z repertuaru muzyki filmowej, tanecznej i marsze. Na uwagę zasługuje szczególnie marsz „Na falach eteru”, który autor Edward Maj skomponował specjalnie dla Radia Lwów.

Drugi równie ważny aspekt wyjazdów orkiestry to okazja do wzmożonego treningu gry na instrumentach i budowaniu formy, zwłaszcza przed koncertem jubileuszowym. Zespół stara się zawsze zorganizować takie zakwaterowanie, aby mieć do dyspozycji salę prób, zarówno na zajęcia wspólne oraz indywidualne. Takie warunki ma właśnie Dom Pielgrzyma we Lwowie-Brzuchowicach.

Wyjazd do Lwowa nie mógłby się obyć bez zwiedzania. Muzycy mieli okazję zobaczyć najsławniejsze zabytki starego Lwowa, cmentarz Orląt Lwowskich oraz wzgórze z piękną panoramą miasta. Udało się również zwiedzić zamek Olecko ,klasztor w Poczajowie oraz muzeum Słowackiego w Krzemieńcu.

  1. Mac

Fot. Olga Chernenko, R. Mokrzycki

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/orkiestrahusow/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.954066331325969.1073741832.950655255000410&type=1&l=b8d01d9834

Rok jubileuszowy rozpoczęty we Lwowie