Z początkiem listopada zmieniła się obsada głównej funkcji w Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowym kapelmistrzem został Kazimierz Przybylak, znany wszystkim jako Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Markowej..

Orkiestra w swojej historii miała już okres, kiedy kierował nią Kazimierz Przybylak. Starsi muzycy wiedza czego mogą się spodziewać, na młodych czekają nowe doświadczenia.

O poziomie nowego kapelmistrza mówi się tylko w kuluarach. Dla jednych jest on szanowanym muzykiem, cenionym zwłaszcza za ekspresję i szukanie indywidualnego charakteru interpretacji muzyki. Dla innych, jest osobą o małym doświadczeniu w prowadzeniu dużego zespołu z brakiem wykształcenia w tym kierunku. Tą funkcję będzie pełnił bezpłatnie.

Dotychczasowy kapelmistrz – Remigiusz Gargała – musiał zrezygnować ze względu na obowiązek odbycia zasadniczej służby wojskowej. Zdobywając wykształcenie muzyczne korzystał z możliwości odroczenia. Kończąc naukę takie możliwości się skończyły. W najbliższym czasie do odbycia służby wojskowej szykuje się kolejnych trzech muzyków, co znacznie osłabi skład osobowy orkiestry. Jest szansa, że po dziewięciu miesiącach zechcą jeszcze powrócić w szeregi orkiestry, przed którą kolejny trudny okres do przetrwania.

Jak wpłynęła zmiana kapelmistrza na poziom orkiestry będzie można usłyszeć najprawdopodobniej, jak co roku, na odpuście parafialnym w dniu św. Andrzeja.

Przybylak kapelmistrzem
Tagi: